XIII edycja Międzygimnazjalnego Konkursu Gwary „Ślonzoki niy gynsi” za nami!

7 kwietnia 2017 roku w Gimnazjum nr 11 w Rudzie Śląskiej – Nowym Bytomiu odbyła się XIII edycja Międzygimnazjalnego Konkursu Gwary „Ślonzoki niy gynsi” pod patronatem Związku Górnośląskiego, w którym udział wzięli uczniowie rudzkich gimnazjów oraz goście z Chorzowa (Gimnazjum nr 8) i Piekar Śląskich (Gimnazjum nr 2). W sumie swoją znajomość gwary i umiejętności gawędziarskie zaprezentowało 28 uczestników (7 chłopców i 21 dziewcząt) z 11 gimnazjów, a ich zmagania oceniało jury w składzie: dr Łucja Staniczkowa, Pani Cecylia Gładysz, Pani Teresa Adamczuk.
Uroczystość uświetnił pokaz strojów zaprojektowanych przez zabrzańską projektantkę Mirosławę Szałastę. Kolekcja przygotowana przez Panią Mirosławę, którą zaprezentowały uczennice Gimnazjum nr 11, nosi tytuł „Adaptacja wzornictwa i elementów konstrukcyjnych bytomskiego stroju ludowego panny we współczesnych ubiorach damskich”. Kolekcja inspirowana jest bytomskim strojem ludowym panny z przełomu XIX i XX wieku, będącym najstarszym zachowanym przejawem śląskiej mody, gdyż do czasów współczesnych nie pojawił się ubiór ani styl w modzie, który jest kojarzony tylko i wyłącznie z Górnym Śląskiem. W skład kolekcji wchodzi kilkanaście modeli ubiorów damskich, a połączono w nich elementy tradycyjnego stroju ludowego ze współczesnymi trendami mody.
Drugim gościem specjalnym konkursu była znana w Rudzie Śląskiej nauczycielka, regionalistka i animatorka kultury Pani Anna Morajko. Czas oczekiwania na werdykt jury wspaniale wypełnił występ wychowanków Pani Morajko, wchodzących w skład zespołu amatorskiego teatru Pierro, którzy zaprezentowali wiązankę pieśni śląskich oraz góralskich.
Laureaci konkursu:
Grand Prix: Marcin Jendrusz z Gimnazjum nr 12 w Rudzie Śląskiej (przygotowany przez Panią Annę Morajko),

I miejsce: Kamil Szmidt z Gimnazjum nr 2 w Piekarach Śląskich (uczeń Pani Justyny Biernackiej-Wicik),

II miejsce: Weronika Jarczyk z Gimnazjum nr 9 w Rudzie Śląskiej (uczennica Pani Jolanty Pączkowskiej),

III miejsce ex aequo: Anna Kopala z Gimnazjum nr 5 (przygotowana przez Panią Renatę Janus) oraz Maciej Jędrak z z Gimnazjum nr 2 w Piekarach Śląskich (uczeń Pani Justyny Biernackiej-Wicik).

Wyróżnienia:
– Tomasz Malczewski z Gimnazjum nr 8 w Rudzie Śląskiej (uczeń Pani Bożeny Botor),
– zespół uczniów z Gimnazjum nr 14 w składzie : Wioletta Sowa, Kamila Frydel, Wojciech Staneczek (grupę przygotowały Panie Anna Pietryga i Beata Hanke),
– zespół uczennic z Gimnazjum nr 12 w składzie: Sandra Malikowska, Oliwia Kądziołka, Nina Grzywocz (opiekun – Pani Anna Morajko).
-Dominik Urbacz z Gimnazjum nr 11 przygotowany przez Panią Ewę Zieleźnik.

Sponsorzy nagród i poczęstunku:
Państwo Elżbieta i Jacek Gruchel (firma Elstal)
Pani Joanna Sochacka (Śląski Inkubator Przedsiębiorczości) Śląski Inkubator Przedsiębiorczości
Pani Małgorzata Kuś (Zakłady Przetwórstwa Mięsnego Kuś) ZPM Kuś
Pan Marek Piechaczek (Pizzeria „U Marka” w Nowym Bytomiu) Pizzeria u Marka
Pani Ewa Brzezińska-Dłóciok (kino „Patria”) Kino Patria. Kino z historią.
Pan Adam Budny (Cukiernia i Piekarnia Budny) Budny – Cukiernia i Piekarnia
Pani Monika Kudełko (Qdizajn – Dizajn Po Ślonsku) Qdizajn Dizajn Po Ślonsku
Pan Piotr Korolewski Piotr Korolewski
Związek Górnośląski koło Kochłowice

Podczas XIII konkursu gwary mieliśmy zaszczyt gościć na widowni i w jury:
Pana Wiceprezydenta Miasta Ruda Śląska Michała Pierończyka Michał Pierończyk
Radną Województwa V kadencji Panią Urszulę Koszutską Urszula Koszutska
Wiceprzewodniczącą Rady Miasta Ruda Śląska panią Cecylię Gładysz,
Radnego Miasta Ruda Śląska Pana Jakuba Wyciślika,
Prezesa Związku Górnośląskiego Pana Grzegorza Franki Grzegorz Franki
Panią doktor Łucję Staniczkową, wybitną specjalistkę w zakresie edukacji regionalnej,
Panią Teresę Adamczuk – Prezes Związku Górnośląskiego koło Kochłowice
Panią Elżbietę Gruchel – naszego głównego sponsora i Przyjaciela. Szczerze żałujemy, że w tym roku nie mógł do nas przybyć Pan Jacek Gruchel. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku będziemy mogli powitać w naszych skromnych progach także pozostałych sponsorów,

Serdecznie dziękujemy wszystkim sponsorom, uczestnikom, opiekunom, gościom oraz naszym modelkom i prowadzącym imprezę: Zuzannie Ogińskiej i Dawidowi Lulkowi. „Ślonzoki niy gynsi i swoja godka majom”!