Nasz Śląsk – Kraina od burz hartowana

To hasło programu artystycznego tegorocznej uroczystości z okazji Dnia Patrona w Szkole Podstawowej nr 22, Jana Stefana Dworaka. Tradycyjnie uczczono pamięć Jana Stefana Dworaka, składając kwiaty na jego grobie i w holu szkoły. Przygotowano widowisko artystyczne. Była poezja patriotyczna, scenka okolicznościowa z Janem Dworakiem i Wojciechem Korfantym w rolach głównych, taniec i pieśń ludowa oraz popis akrobatyczny. Akademię uświetnili śpiewający absolwenci: Martyna Komendera i Marcin Gabrowski. Wyjątkowy charakter tej uroczystości nadawały dwa doniosłe wydarzenia: reaktywowano, po trzech latach przerwy, nadawanie tytułu Honorowego Absolwenta Szkoły. Otrzymali go dwaj przyjaciele, dr Marcin Baron, pracownik naukowy Uniwersytetu Ekonomicznego, doradca i ekspert specjalizujący się w tematyce rozwoju miast, regionów i gospodarki regionalnej oraz trener Kamil Zieleźnik, który pracował w klubach ekstraklasy oraz w kadrze reprezentacji Polski w kategorii U 19, a obecnie jest Prezesem Stowarzyszenia SMS Ruda Śląska, organu prowadzącego Niepubliczną Podstawową Szkołę Mistrzostwa Sportowego w Rudzie Śląskiej. Ponadto dwaj znakomici goście, Prezydent Miasta Ruda Śląska, p. Michał Pierończyk i Prezes Związku Górnośląskiego w Katowicach, p. Grzegorz Franki urodzili się 10 grudnia, tak jak nasz Patron. W tym roku mieli razem !00 lat. Były życzenia, wspaniały tort, odśpiewano „Sto lat”!

Imprezy towarzyszące:

• warsztaty taneczne, prowadzone przez p. Renatę Buryan,
  • warsztaty wokalne – prowadzone przez p. Katarzynę Srokę,
  • prelekcje historyczne o Śląsku dla różnych grup wiekowych – prowadzone przez p. Andrzeja Godoja,
  • malowanie szlajfek do galand pod okiem p. Tomasza Wrony,
  • kiermasz potraw śląskich,
  • escape room o Wojciechu Korfantym,
  • Koło Fortuny – przygotowane przez Radę Rodziców.

Gośćmi byli: dr Karol Dworak – wnuk naszego mentora, Prezydent Miasta Ruda Śląska – p. Michał Pierończyk, prezes ZG – p. Grzegorz Franki, wiceprzewodnicząca Sejmiku Wojewódzkiego – p. Urszula Koszutska, wiceprezes Bractwa Oświatowego Związku Górnośląskiego -p . Anna Morajko – Fornal z mężem, p. Grzegorz Poloczek, p. Barbara Wystyrk-Benigier, p. Cecylia Gładysz, sympatycy szkoły.