Niezapomniana podróż w przeszłość

„Człowiek w niewoli staje się jak ptak, któremu połamano skrzydła.

Taki ptak najczęściej umiera.”

Maria Rutkowska-Kurcyusz, nr obozowy 12062

Od czterech lat recytatorzy naszego gimnazjum  uczestniczą w Ogólnopolskim Konkursie Poezji i Prozy Lagrowej Ravensbruck, który jest skierowany do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Udział w nim to kształtowanie świadomego przeżywania historii. Po raz drugi w konkursie recytowały Jagoda Sumera i Anna Tabaszewska z klasy II b. Otrzymały niezwykłą nagrodę: czterodniowy (od 19 do 22 maja) wyjazd do Muzeum Obozu Koncentracyjnego dla Kobiet Ravensbruck, który znajduje się w malowniczych okolicach miasteczka Furstenberg w Brandenburgii, oraz Berlina. Pobyt na terenie dawnego obozu koncentracyjnego, w którym w czasie II wojny światowej 132 tysiące kobiet i dzieci poddawano niezmierzonym cierpieniom, był swoistą lekcją historii, patriotyzmu i empatii oraz  oddaniem hołdu ofiarom zamordowanym w niemieckim, nazistowskim KL Ravensbrück oraz ocalałym, byłym więźniarkom obozu.

Jak mówi Maria Lorens, pomysłodawczyni konkursu oraz córka byłej więźniarki KL Ravensbrück Katarzyny Matei – Jeśli echo ich głosów zamilknie, zginiemy.